کاتالیست و مواد افزودنی پلی یورتان

اگر برای اولین بار است که واژه کاتالیست به گوشتان می‌خورد، کاتالیست و مواد افزودنی پلی یورتان موادی هستند که به واکنش پخت پلی یورتان کمک می‌کنند یا خواص آن را بهبود می‌بخشند.

کاتالیست‌ها موادی هستند که سرعت واکنش را بدون اینکه خود به عنوان بخشی از محصول نهایی دخالت کنند، افزایش می‌دهند. در واکنش پخت پلی یورتان، کاتالیزورها واکنش بین ایزوسیانات و پلیول را تسریع می‌کنند. جزئیات و خرید کاتالیست و مواد افزودنی پلی یورتان را در ادامه این مطلب می‌خوانید.

کاتالیست پلی یورتان

کاتالیزورهای پلی یورتان ترکیباتی هستند که واکنش‌های شیمیایی را که در طی تشکیل فوم پلی یورتان رخ می‌دهد تسریع می‌کنند. این کاتالیزورها واکنش بین ایزوسیانات و پلی‌ال را تقویت می‌کنند و منجر به تشکیل پیوندهای یورتان و ساختار کف حاصل می‌شود.

بسته به نوع فوم پلی یورتان تولیدی از انواع مختلفی از کاتالیزورها استفاده می‌شود. برای فوم پلی یورتان انعطاف‌پذیر، رایج ترین کاتالیزورهای مورد استفاده ترکیبات آمین سوم مانند تری اتیلن دی آمین (TEDA) یا دی متیل اتانول آمین (DMEA) هستند. برای کاربردهای فوم سخت، کاتالیزورهای آلی فلزی مانند عوامل دمنده یا کاتالیزورهای مبتنی بر قلع استفاده می‌شوند، زیرا زمان واکنش سریع‌تر و تشکیل فوم کارآمدتری را ارائه می‌دهند.

انواع متفاوت کاتالیست ها

انتخاب کاتالیزور نیز می تواند بر خواص نهایی فوم تولید شده تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، کاتالیزورهایی مانند TEDA زمان‌های واکنش کندتری را ارائه می‌کنند اما می‌توانند منجر به تشکیل ساختار سلول بازتر شوند، در حالی که کاتالیزورهایی مانند DMEA زمان‌های واکنش سریع‌تر و ساختار سلول بسته‌تری تولید می‌کنند.

شایان ذکر است که استفاده بیش از حد یا کم کاتالیزور می تواند تاثیر قابل توجهی بر خواص نهایی فوم داشته باشد. مقدار کاتالیزور مورد استفاده باید به دقت متعادل شود تا اطمینان حاصل شود که واکنش با سرعت کافی برای جلوگیری از مشکلات پردازش اما بدون واکنش بیش از حد انجام می شود، که می تواند منجر به کیفیت پایین کف و ضایعات بیش از حد شود.

این مطلب را از دست ندهید  نکات مهم افزودنی های پلی یورتان که باید بدانید!!!

به طور خلاصه، کاتالیزورها با تسریع واکنش بین ایزوسیانات و پلی ال، نقش مهمی در تشکیل فوم پلی یورتان دارند. انتخاب کاتالیزور به کاربرد و خواص فوم نهایی مورد نظر بستگی دارد و باید به نسبت مناسب برای دستیابی به تولید فوم ثابت و با کیفیت بالا استفاده شود.

انواع کاتالیست پلی یورتان

انواع مختلفی از کاتالیزورها برای پلی یورتان وجود دارد، که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. برخی از کاتالیزورهای رایج عبارتند از:

 • کاتالیست های آمین:این کاتالیزورها رایج ترین نوع کاتالیزور برای پلی یورتان هستند. آنها سرعت واکنش را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهند، اما می‌توانند باعث ایجاد رنگ زرد در محصول نهایی شوند.
 • کاتالیست های فلزی:این کاتالیزورها سرعت واکنش را به طور متوسط افزایش می‌دهند و رنگ محصول نهایی را تغییر نمی‌دهند.
 • کاتالیست های آلی: این کاتالیزورها سرعت واکنش را به طور ملایم افزایش می‌دهند و رنگ محصول نهایی را تغییر نمی‌دهند.

کاتالیست ها به سه دسته مختلف تقسیم می شوند

فروش مواد پلی یورتان و کاتالیست پلی یورتان در فروشگاه اینترنتی پیشتاز بهینه: 09123677840

مزایای مواد افزودنی پلی یورتان

مواد افزودنی پلی یورتان موادی هستند که به واکنش پخت پلی یورتان اضافه می‌شوند و می‌توانند خواص مختلفی را بهبود بخشند، از جمله:

 1. بهبود خواص مکانیکی: افزودنی‌های پلی یورتان می‌توانند خواص مکانیکی محصولات مبتنی بر پلی یورتان را افزایش دهند. برخی از افزودنی‌ها، مانند مواد کمکی پردازش، افزودنی‌های سخت‌کننده کف یا پرکننده‌ها، می‌توانند استحکام پارگی، استحکام کششی، خواص ازدیاد طول و دوام کلی را بهبود بخشند.
 2. تطبیق پذیری: افزودن افزودنی‌های مناسب امکان سفارشی‌سازی و بهینه‌سازی خواص پلی یورتان را برای برآوردن نیازهای کاربردی خاص فراهم می‌کند. می‌توان از افزودنی‌ها برای تنظیم سختی، انعطاف‌پذیری، کشسانی و ویسکوزیته محصول نهایی استفاده کرد.
 3. کمک پردازش: برخی از افزودنی‌های پلی یورتان به عنوان کمک‌های پردازش عمل می‌کنند و فرآیند تولید را تسهیل می‌کنند. این کمک‌ها می‌توانند جریان‌پذیری را بهبود بخشند، ویسکوزیته را کاهش دهند، اختلاط را افزایش دهند و پایداری فرآیند را بهبود بخشند.
 4. پایداری انبساط و کف: افزودنی‌های مورد استفاده در فوم‌های پلی یورتان می‌توانند پایداری کف، ساختار سلولی و ویژگی‌های انبساط را بهبود بخشند. این منجر به تولید فوم‌هایی با خواص ثابت، کاهش انقباض و بهبود عملکرد عایق می‌شود.
 5. سازگاری: افزودنی‌های پلی یورتان به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با فرمول‌های مختلف پلی یورتان سازگار باشند و امکان ترکیب آسان و پراکندگی موثر را فراهم کنند. این افزودنی‌ها یکنواختی و عملکرد ثابت را در سراسر محصول تضمین می‌کند.
 6. کنترل خواص فیزیکی: افزودنی‌ها به کنترل خواص فیزیکی مانند پایداری حرارتی، پایداری UV، مقاومت در برابر آتش، مقاومت شیمیایی و ثبات رنگ کمک می‌کنند. این امکان افزایش ویژگی‌های خاص را بر اساس برنامه مورد نظر فراهم می‌کند.
این مطلب را از دست ندهید  تزریق پلی یورتان و کاربرد های آن

مواد افزودنی پلی یورتان و کاتالیست پلی یورتان

این مزایا ارزش کاتالیست و مواد افزودنی پلی یورتان را در افزایش و تنظیم خواص این محصولات برای رفع نیازها در طیف وسیعی از صنایع نشان می‌دهد.

لیست مواد افزودنی پلی یورتان

انواع مختلفی از مواد افزودنی برای پلی یورتان وجود دارد، که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. برخی از مواد افزودنی رایج عبارتند از:

 • مواد دیرگیر:این مواد افزودنی زمان پخت پلی یورتان را افزایش می‌دهند.
 • مواد امولسیون کننده:این مواد افزودنی پلی یورتان را در آب امولسیون می‌کنند.
 • مواد ضد کف:این مواد افزودنی تشکیل کف در هنگام اختلاط پلی یورتان را کاهش می‌دهند.
 • مواد ضد حباب: این مواد افزودنی تشکیل حباب در هنگام پخت پلی یورتان را کاهش می‌دهند.

انتخاب کاتالیست و مواد افزودنی پلی یورتان مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع پلی یورتان، خواص مورد نیاز محصول نهایی و شرایط فرآیند تولید.

جمع بندی راجع به کاتالیست و مواد افزودنی پلی یورتان

کاتالیست‌ها موادی هستند که سرعت واکنش را بدون اینکه خود به عنوان بخشی از محصول نهایی دخالت کنند، افزایش می‌دهند.

مواد افزودنی پلی یورتان موادی هستند که به واکنش پخت پلی یورتان اضافه می‌شوند و می‌توانند خواص مختلفی را بهبود بخشند.

هر کدام از این مواد مزایای و کاربردهای خاص خود را دارد و برای هدف خاصی استفاده می‌شوند. برای خرید فوم پاششی پلی یورتان و کاتالیست و افزودنی‌های آن می‌توانید به فروشگاه اینترنتی پیشتاز بهینه مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *